Gdańsk, 80-001 Pomorskie

+48 500 500 500

kontakt@budmardesign.pl

Instalacja fotowoltaiczna jest bezsprzecznie jednym z korzystniejszych rozwiązań w dzisiejszych czasach. To inwestycja na lata, która pozwala zyskać niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, obniżyć rachunki za prąd, jak również przyczynia się do ochrony zdrowia domowników i przyszłości całej planety. Wykorzystuje promieniowanie słoneczne (odnawialne źródło energii, OZE), które następnie specjalny moduł przetwarza na prąd elektryczny. Przedstawiamy korzyści z montażu paneli fotowoltaicznych w 2023 roku.

Rozliczanie fotowoltaiki w 2023 roku

Instalacja fotowoltaiczna podłączona do końca marca 2022 roku pozwalała na rozliczanie się na starych zasadach, tzw. net-metering. Prosumenci mogli wprowadzać nadwyżki produkcyjne do infrastruktury elektrycznej, a następnie korzystać z nich w momencie większego zapotrzebowania. Z każdego 1 kW wprowadzonego do sieci, możesz było odebrać0,8 kW lub 0,7 kW. Wszystkie instalacje podłączone od 1 kwietnia 2022, a więc także te, które podłączymy w 2023 roku, są rozliczane zgodnie z nowym systemem zwanym net-billing.

Wyprodukowana nadwyżka prądu nie jest oddawana do sieci, lecz sprzedawana po cenach hurtowych, ustalanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Innymi słowy, prosument będzie sprzedawał prąd po cenie rynkowej, jednak odkupi go jak każdy odbiorca – wraz z opłatą dystrybucyjną, pozostałymi opłatami i podatkami.

Opłacalność fotowoltaiki – inwestycja na przyszłość

Choć od roku 2023 trudniej jest obliczyć czas zwrotu inwestycji, z całą pewnością można potwierdzić, że fotowoltaika jest opłacalnym rozwiązaniem. Prąd stały wykorzystujemy na co dzień w dużych ilościach, warto więc wybrać system produkcji energii, który będzie najbardziej opłacalny. Należy pamiętać, że od 2023 roku obowiązywać będzie świadectwo energetyczne. Takim są moduły fotowoltaiczne. Dlaczego?:

  1. system fotowoltaiczny to wydatek jednorazowy, który zwróci się w kolejnych latach. Mimo nowego systemu rozliczania wciąż jest to korzystniejsza opcja niż całoroczne kupowanie prądu, którego ceny z roku na rok drastycznie wzrastają
  2. trwałość paneli fotowoltaicznych szacuje się na około 25 lat, w tym czasie możemy generować darmową, ekologiczną energię elektryczną beż żadnych dodatkowych kosztów eksploatacyjnych
  3. instalację fotowoltaiczną można bez trudności połączyć z innymi ekologicznymi rozwiązaniami, np. pompą ciepła

Choć system rozliczania w 2023 roku jest nieco bardziej skomplikowany niż net-metering, nie ujmuje niczego systemom fotowoltaicznym. Zawsze dobrym pomysłem jest skorzystanie z audytu fotowoltaicznego i dopytanie przedstawiciela o wszystkie szczegóły, włącznie z kosztami.

Fotowoltaika w 2023

Montaż paneli fotowoltaicznych a dofinansowania

Warto sprawdzić aktualne dofinansowania – jest ich mnóstwo. Dzięki temu możemy uzyskać zwrot kosztów za zakup i montaż instalacji nawet do 6000 zł (Program Mój Prąd 5.0 od 15 grudnia 2022 r.). Osoby, które nie chcą oddawać energii do sieci mogą skorzystać z magazynów energii. Ich budowa jest kosztowna, jednak dzięki dofinansowaniom można uzyskać nawet 16 000 zł zwrotu. Inną opcją jest skorzystanie z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, polegającej na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, w tym fotowoltaiki czy pompy ciepła.

Cena instalacji fotowoltaicznej w 2023 roku

Na początku warto zaznaczyć że zarówno panele, jak i falownik (inwerter) to najważniejsze elementy całej instalacji, na których nie warto oszczędzać. Jak prezentuje się jednak przykładowy koszt całej instalacji? W przypadku tych o mocy do 10 kWp, 1 kWp będzie kosztował 4500–5500 zł. Można więc przyjąć, że instalacja o mocy 4 kWp będzie kosztowała około 20 000 zł. Koszt będzie znacznie mniejszy, jeśli skorzystamy z ulg i dofinansowań.