Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest wykonanie podłogi jeszcze na etapie prac fundamentalnych. Utwardzona podłoga nie tylko będzie już spełniać podstawowe funkcje ochronne, ale i zwiększy komfort wykonywania dalszych prac budowlanych. Piwnica jest specyficzną częścią domu, narażoną na wilgoć pochodzącą od gruntu. Należy więc szczególnie zadbać o jej prawidłowe wykonanie.
1. Fundamenty
Zacznijmy od początku, czyli od betonowych fundamentów i izolacji. Izolacja wodochronna pozioma podłogi w piwnicy powinna zostać nałożona na płycie z konstrukcyjnego betonu podkładowego. Zaleca się, aby beton miał klasę przynajmniej C12/16. Izolacja musi być szczelna na całej swojej powierzchni i powinna dobrze przylegać do podłoża. W przeciwnym razie nie będzie skuteczna.
Hydroizolacje stosowane w gruncie dzielimy na bitumiczne, mineralne lub z tworzyw sztucznych. Na izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową najlepsze będą powłoki polimerowo-bitumiczne oraz polimerowo-cementowe.
2. Podłoga dopasowana do potrzeb
Gdy piwnica jest już odpowiednio zabezpieczona, można przystąpić do układania ostatecznej warstwy podłoża, czyli posadzki. W tym celu najczęściej wykorzystuje się płytki ceramiczne wykonane z kamionki porcelanowej. Na ich strukturę nie wpływa wilgoć czy woda, dlatego posłuża przez wiele lat, nawet przy niesprzyjających warunkach panujących w piwnicy.
Alternatywnymi rozwiązaniami są:
- podłogi z PCV lub winylu – również trwałe i odporne na wilgoć. Ich dużą zaletą jest ogrom ciekawych wzorów i kolorów, dzięki czemu w estetyczny sposób można zaaranżować pomieszczenia w piwnicy
- laminat – dzięki któremu piwnica zyska element przytulności. Przed jego użyciem należy się jednak upewnić, że piwnica nie jest zbyt wilgotna
- płytki kamienne – są niezwykle wytrzymałe, antypoślizgowe i mogą efektywnie wyglądać. Gdy upadnie na nie coś ciężkiego, uszkodzeniu ulega jedynie warstwa powierzchowna, a sama płytka nie wymaga wymiany
Decydując się na pokrycie piwnicy warto porozmawiać z doświadczonym specjalistą, który z pewnością doradzi wartościowe i korzystne rozwiązania.

3. Dywan w piwnicy
Osoby, które cenią sobie kwestie estetyki, mogą rozważyć dywany w piwnicy. Zwłaszcza, jeśli pomieszczenia w piwnicy nie będą przeznaczone do celów roboczych i magazynujących, lecz będą zaaranżowane w taki sposób, aby przebywać w nich na co dzień. Coraz więcej osób decyduje się na przekształcenie piwnicy w strefę relaksu lub warsztat hobbystyczny. Tutaj ponownie należy się upewnić, że w piwnicy nie panuje wilgoć. Wówczas dywan będzie idealnym miejscem rozwoju pleśni.
Dodatkowe rady
Wybierając pokrycie podłogi w piwnicy należy wziąć pod uwagę fakt czy będzie tutaj wykorzystane ogrzewanie podłogowe. Nie każde płytki i panele nadadzą się do takiego rozwiązania. Z kolei izolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna rekomendowana jest zawsze, nawet jeśli piwnica nie jest szczególnie narażona na działanie wody. Izolację wykonuje się z myślą o przyszłości – jeśli w późniejszych latach pojawi się takie ryzyko, ominie nas konieczność czasochłonnych i kosztownych remontów.
Najnowsze komentarze