Gdańsk, 80-001 Pomorskie

+48 500 500 500

kontakt@budmardesign.pl

Remont łazienki powinien być każdorazowo dokładnie przemyślany, poprzedzony sporządzeniem kosztorysu. Dzięki temu unikniemy niespodzianek i nadmiernych wydatków oraz dobrze przygotujemy się do planowanych czynności. Ostateczny koszt jest kwestią wysoce indywidualną – zależy od tego, co chcemy zmieniać, a nawet od tego, na jakiego producenta mebli czy sprzętu się zdecydujemy.

Co jest wliczone w koszt remontu ?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze etapy remontu, dzięki czemu każdy będzie mógł obliczyć szacowany koszt przedsięwzięcia.

Podłogi i ściany

Skuwanie podłóg i ścian jest niezbędne, jeśli chcemy ułożyć całkowicie nową posadzkę i płytki. To czynność wymagająca czasu i zaangażowania, związana z pyleniem. Dlatego najczęściej angażujemy do niej fachowców. W bieżącym roku koszt skuwania płytek z podłogi zawierał się w przedziale 35-50 zł/m2, zaś skuwanie płytek ze ścian było jedynie odrobinę droższe. Ostateczny koszt zależy od wielkości łazienki. Przykładowa cena skuwania płytek z podłogi dla łazienki 3m2 wynosi 150 zł

Na tak przygotowanym gruncie można działać dalej. Wylewka betonowa to koszt około 70-100 zł/m2, z kolei wylewka samopoziomująca może być nawet 2 razy droższa. Na ściany należy nałożyć gładź szpachlową (około 40 zł/m2) oraz masę szpachlową (około 90 zł/m2), a następnie dokładnie zagruntować (około 8 zł/m2).

Wykończenie podłóg i ścian

Tutaj ponownie pojawia się rozbieżność cen. Układanie płytek z glazury to wydatek rzędu 90 zł/m2, natomiast układanie mozaiki – nawet 150-190 zł/m2. Do tego dochodzi koszt zakupy materiałów. Decydując się na płytki dobrej jakości musimy się liczyć z wydatkiem około 40 zł/m2, co w przypadku 10-metrowej łazienki daje nawet 1600-2000 zł

Za malowanie ścian zapłacimy średnio 13-20 zł/m2, z kolei na zakup farby należy liczyć około 100 zł, w zależności od tego czy łazienka będzie pomalowana w jednym kolorze czy w kilku.

Aranżacja łazienki

Teraz należy umieścić w łazience meble i dodatki, w zależności od własnych preferencji. Średnia cena za meble łazienkowe może wahać się nawet w granicach 3 000-15 000 zł. Do tego dochodzą ewentualne nowe sprzęty AGD, choć zwykle zostawiamy te, z których korzystaliśmy dotychczas. 

Łazienka

Podsumowanie

Podsumowując, za robociznę wykonaną przez doświadczonych fachowców (glazurników, malarzy, hydraulików) zapłacimy około 8000 zł. Zakup płytek, farb, klejów, fug i innych niezbędnych do pracy produktów wyniesie nas od 2500 zł wzwyż. Można zatem powiedzieć, że jeśli zlecamy remont fachowcom ceny rozpoczynają się od 10 500 zł. Do tego należy doliczyć nowe meble, sprzęty i dekoracje. 

Ostateczny koszt można obniżać decydując się na tańsze materiały oraz wykonując część czynności samodzielnie (np. malowanie ścian). Pamiętajmy jednak, że jeśli nigdy nie wykonywaliśmy remontu łazienki lub po prostu nie czujemy się na siłach działać samodzielnie, zawsze korzystniej jest zatrudnić specjalistów. Poprawa własnych błędów często okazuje się być bardziej kosztowna niż działanie fachowców od podstaw.