Techniki grzewcze zmieniają się co jakiś czas, jednak zawsze warto wiedzieć, co aktualnie znajduje się na topie. Pojęcie odnosi się do wszystkich rozwiązań związanych z ogrzewaniem, a więc aktualnych sposobów ogrzewania budynku. Biorąc pod uwagę także rodzaje urządzeń grzewczych. Bardzo ważne jest, aby budując lub modernizując dom wybrać technikę grzewczą bezpieczną, oszczędną i efektywną.
Rodzaje technik grzewczych
Do najpopularniejszych w dzisiejszych czasach technik grzewczych zaliczamy:
- kotły grzewcze – to urządzenia, które mogą być zasilane wieloma rodzajami paliwa, zwykle jednak jest to ekogroszek, pellet lub węgiel. Pamiętajmy, że raz zakupiony kocioł może być używany wyłącznie z paliwem do niego przeznaczonym. Nie można zamiennie stosować np. ekogroszku i pelletu. Każdy rodzaj pieca ma bowiem inną budowę i mechanizm działania
- pompy ciepła – urządzenie wytwarzające ciepło między obszarami, w którym panuje odmienna temperatura. Może więc pobierać ciepło z powietrza bądź z gruntu i przenosić je do domu (grzejników lub ogrzewania podłogowego)
- panele fotowoltaiczne – instalacja, której najważniejszym elementem są panele fotowoltaiczne. Pobierają one energię cieplną i przekształcają ją w inwerterze na prąd stały, którym zasilamy wszystkie urządzenia znajdujące się w domu
- piece gazowe – urządzenia zasilane gazem ziemnym, z wykorzystaniem których ogrzewa się dom lub ciepłą wodę użytkową
- rekuperacja – wentylacja z odzyskiem ciepła. Pozwala na wymianę zużytego powietrza na czyste, jednocześnie odzyskując część zgromadzonego wcześniej ciepła
Wszystkie techniki posiadają wiele zalet, dlatego wybór odpowiedniej często jest trudny i czasochłonny. Jaka będzie najlepsza technika grzewcza? Grudziądz to miasto, w którym znajdziemy fachowców udzielających w tym aspekcie cennych rad.

Techniki grzewcze – jaką wybrać?
Aby wybrany sposób ogrzewania domu był praktyczny i bezpieczny, warto dokładniej zagłębić się w temat. Na pierwszy rzut weźmy fotowoltaikę – to metoda całkowicie ekologiczna, bezpieczna i oszczędna. Mimo nowego systemu rozliczania się, właściciel pozostaje niezależny od zewnętrznych dostawców prądu oraz jest w stanie samodzielnie wyprodukować potrzebną ilość energii w słoneczne dni, co przekłada się na obniżenie rachunków. Dodatkowo można skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę, jak również odliczyć ją z ulgi termomodernizacyjnej.
Ulga termomodernizacyjna przysługuje także kotłom na pellet czy ekogroszek, jak również pompom ciepła. Dzięki temu inwestycja w wybraną technikę grzewczą staje się automatycznie mniejsza. Osoby, które cenią sobie czystość i wygodę powinny wybrać pompę ciepła lub piec na pellet. Ekogroszek jest efektywny, jednak koszt ogrzewania może być wyższy w porównaniu do pozostałych metod. Najbardziej kosztownym rozwiązaniem wydaje się być więc ogrzewanie gazowe.
Najnowsze komentarze