Gdańsk, 80-001 Pomorskie

+48 500 500 500

kontakt@budmardesign.pl

Już niedługo, ponieważ w 2023 roku, w życie wejdą nowe ustawy dotyczące wynajmu oraz sprzedaży mieszkania i domu. Zgodnie z nimi, każda osoba chcąca wynająć lub sprzedać nieruchomość musi okazać osobie zainteresowanej świadectwo energetyczne. Jakie będą konsekwencje wprowadzenia takich zmian i czym dokładnie jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne a sprzedaż domu

Świadectwo energetyczne będzie niezbędnym dokumentem podczas sprzedaży domu lub jego części. Co więcej – bez niego niemożliwe stanie się nawet wynajęcie części domu. Dużą zmianą jest też obowiązek informowania osób zainteresowanych kupnem o rocznym zapotrzebowaniu budynku na energię i dołączanie tej informacji do ogłoszeń sprzedażowych. Dzięki temu chętni mogą porównać wiele ofert pod kątem oszczędności i szacowanych wydatków związanych z prowadzeniem domu. 

Dla potencjalnych nabywców nieruchomości wiedza o zbliżonym zapotrzebowaniu energetycznym budynku może okazać się kluczowa w podejmowaniu ostatecznej decyzji. 

Sprzedaż domu tylko z ważnym świadectwem energetycznym

Nie w przypadku wszystkich domów konieczne jest posiadanie świadectwa energetycznego. Zgodnie z ustawą, zwolnione z posiadania takiego dokumentu są budynki, które zostały oddane do użytku przez 2005 r., czyli w czasach, gdy nie było potrzebne sporządzanie świadectw, jak również domy budowane na własny użytek po 2015 r. Oczywiście do momentu, w którym właściciel domu nie zechce go sprzedać. Wówczas należy sporządzić stosowne dokumenty.

W przypadku mieszkań zazwyczaj taki dokument posiada spółdzielnia mieszkaniowa lub zarządca budynku. Jeśli takiego nie ma, będzie trzeba je wykonać.

Świadectwo energetyczne
Przykładowe świadectwo energetyczne | Źródło: https://okieminzyniera.pl/swiadectwo-energetyczne-co-to-jest-jak-je-wykonac/

Skąd wziąć świadectwo energetyczne?

Od roku 2009 świadectwa energetyczne są obowiązkowe w przypadku nowo budowanych domów i mieszkań. Dlatego sporządzane są już przez projektantów budynku i dostarczane nowemu właścicielowi wraz z zawiadomieniem o zakończeniu budowy. Osoby, które budowały się wcześniej, a starają się aktualnie o świadectwo energetyczne, muszą skontaktować się z firmami zajmującymi się audytami i uprawnionymi do wystawiania świadectw. Taka firma musi być wpisana w wykaz prowadzony przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Osoba uprawniona do wystawiena świadectwa energetycznego dokładnie sprawdzi działanie pieca w domu, wszystkie instalacje, okna i drzwi pod kątem parametrów izolacji oraz ściany. Do wglądu warto przygotować projekt budowy domu, na podstawie którego wzorowano się podczas wznoszenia budynku. 

Koszt uzyskania świadectwa energetycznego domu wynosi 400-1000 zł.

Kara za brak świadectwa energetycznego

Zgodnie z wprowadzoną ustawą, zarówno sprzedający, jak i nabywca nieruchomości nie mogą zrzec się świadectwa energetycznego. Oznacza to, że osoba kupująca dom nie może powiedzieć, że świadectwo energetyczne nie jest jej potrzebne i nie chce go otrzymać. Dla sprzedającego brak udostępnienia świadectwa energetycznego może skończyć się karą grzywny nawet kilku tysięcy złotych. Ostateczna kwota kary ma być ustalana indywidualnie przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego. 

Ewentualna grzywna ma grozić również audytorom odpowiedzialnym za wystawianie świadectwa energetycznego, jeśli w dokumencie znajdować się będą błędne, nieprawdziwe lub niewłaściwie sporządzone informacje.